نوامبر 27, 2020

پایان نامه طلاق و اعتیاد/:پیامدهای مهاجرت

پیامدهای مهاجرت

عمده­ترین پیامد مهاجرت، گسترش شهرنشینی است به این ترتیب ، جمعیت جوامع شهری به سرعت روز افزونی افزایش می­یابد بطوری که شهرها، میلیون­ها نفر را در درون خود جای می­دهند و به این ترتیب، هجوم مهاجران به شهر و افزایش تراکم جمعیت آن جرایم را افزایش می­دهد.

دلیل این مسأله این است که هر چند تعداد افرادی که با یکدیگر کنش متقابل دارند بیشتر باشد، اختلافات اجتماعی در بین آنان گسترش می­یابد. از سوی دیگر ، به علت روابط گسترده­تر در شهرهایی که دچار تراکم جمعیت هستند، برخوردهای نزدیک و صمیمانه محدود شده و برخوردهای سطحی، موقت، محدود و غیر شخصی گسترش می­یابد و رهایی از تسلط گروههای وابسته و نزدیک ، دست او را برای هر نوع عملی، باز می­گذارد و به این ترتیب محیط شهری، محیطی ناامن و پر اضطراب می­شود.بنابراین به علت عدم تجانس جمعیت، تقسیم کار در نظام طبقه­ای وسیع، ارزش­ها و هنجارهای گروهی مختلفی را بوجود می­آورد که به ستیز نقش­های اجتماعی منجر می­شود.

به این ترتیب ، شهرنشینی وتراکم جمعیت در تمام شئونات زندگی اجتماعی تأثیر گذاشته و امکانات بیشتری برای بزهکاری و بروز جرایم فراهم می­آورد. البته برای جلوگیری از هر گونه سوء تفاهمی باید متذکر گردید که گسترش شهرنشینی در اثر مهاجرت­های بی­رویه مستقیماً منجر به کج روی نمی­شود، اما شرایطی
را فراهم می­کند که می­تواند از عمده­ترین عوامل کج روی باشد. [1]

بند دوم: چگونه مهاجرت باعث افزایش جرایم می­گردد؟

1- عدم کنترل کافی خانواده­های مهاجر بر روی فرزندانشان.

2- گرایش جوانان مهاجر به پیشرفت و تثبیت موقعیت خود.

3- ملاک­های معیوب موفقیت افراد در شهرها که می­تواند باعث انحراف افراد آن جامعه و بالاخص مهاجرین گردد، مانند اهمیت بیش از اندازه قائل شدن برای نوع لباس ، ماشین و منزل و اثاثیه لوکس ومیزان حقوق و دارائیهای مادی افراد بجای دارائیهای معنوی و تفکرات افراد.

بنابراین در خصوص پایگاه اجتماعی بالاتر و درآمد بیشتر در محیط مقصد، بعضاً مهاجرین را وسوسه
می­نماید تا برای بدست آوردن آن­ها از راههای نادرست اقدام نمایند.

4- عدم روابط عاطفی و انسانی مناسب در شهرهای پرجمعیت و بیگانگی و دوری افراد از یکدیگر تاجایی که گاه خواهر و برادر نیز همدیگر را فراموش می­کنند. در واقع به علت عدم وجود وابستگی­های عاطفی، اجتماعی در بین مهاجرین و محیط مقصد، شاهد رشد عصبیت و پرخاشگری در بین آن­ها هستیم که
می­تواند زمینه ساز بروز جرایم باشد.

این مطلب را هم بخوانید :  تجمل گرايي در تهيه وسايل زندگي:پایان نامه تجمل گرايي

5- تنزیل اخلاقی مهاجرین در محیط مقصد به علت تغییر هنجارها و ارزش­های سنتی آن­ها، براساس نتایج و تحقیقاتی  که تاکنون بدست آمده، بیشتر مهاجرین ، معتاد و مجرم، جوان، متأهل  ،بیکار هستند و رفتار افراد محیط مقصد با مهاجرین ، اغلب سرد و خشک یا عادی بوده است و کمتر تمایل داشته وضعیت صمیمانه­ای با مهاجرین پیدا نمایند.

از مجموع آنچه تاکنون بیان گردید، می­توان علل بزهکاری افراد مهاجر را، وضعیت اجتماعی محیط مقصد ، نداشتن مهارت­های فنی و حرفه­ای مهاجرین و نداشتن مهارت­های اجتماعی برای سازگاری با محیط مقصد
و رفتار دیگران با آن­ها دانست.

بنابراین برای کاهش بزهکاری افرادی که از محیط­هایی که ما آن­ها را مبدأ می­نماییم به محیط­هایی که آن­ها را مقصد می­نماییم، پیشنهادات زیر ارائه می­گردد:

1- بررسی ومشخص نمودن این مسأله که بیشترین مهاجرین به یک استان از کدام مناطق کشور هستند
و رفع کمبودهای محیط­های آن­ها.

2- ایجاد و اشتغال در محیط­های مبدأ برای جلوگیری از مهاجرت اعضا آن به مناطق دیگر، بخصوص مراکز استان­ها.

3- ایجاد محیط­های آموشی و تحصیلی کافی برای جلوگیری کردن از مهاجرت افراد برای ادامه تحصیل.

4- ایجاد کارگاه­های فنی و حرفه­ای آموزش افراد برای یادگیری حرفه­هایی که امکان استفاده از آن­ها وجود داشته و بتواند مایحتاج مهاجرین را فراهم نماید.

5- کمک­های نقدی و غیرنقدی به کشاورزان برای جلوگیری از مهاجرین آن­ها یا فرزاندانشان به شهرها.

6- آموزش همگانی افراد از طریق مراکز آموزشی، صدا و سیما و غیره برای حرمت نهادن به محیط­هایی که در آن بزرگ شده­اند و تشویق آن­ها برای ماندن در آن محیط­ها.

7- شناسایی شهرک­های مهاجر نشین و بهبود امکانات  آن­ها و تغییر نگرش اعضا آن برای سازگاری بیشتر با افراد محیط مقصد و درک و جذب فرهنگ آن محیط­­ها.

[1]– همان، ص32.

لینک جزییات بیشتر و دانلود این پایان نامه:

تاثیر طلاق و اعتیاد والدین در ارتکاب جرایم فرزندان