نوامبر 27, 2020

پایان نامه درمورد سرطان سینه:فاکتور های خطر سرطان پستان

علائم و نشانه ها

سرطان پستان معمولا وقتی تومور کوچک است علامتی ندارد و درمانش آسان است. وقتی سرطان پستان پیشرفت می کند و تومور به حدی می رسد که قابل لمس است،نشانه فیزیکی عمومی یک توده بدون درد است. گاهی سرطان پستان به غدد لنفاوی زیر بغل گسترش می یابد و حتی قبل از این که تومور اصلی پستان قابل لمس باشد،ایجاد یک توده یا آماس می کند(Alteria et al.,2013-2014)

نشانه های کمتر عمومی و علائم شامل:

  • ترشح شفاف یا خونی از پستان
  • پوسته‌ریزی در نوک پستان
  • فرورفتن نوک پستان به داخل
  • قرمزی و یا تورم پستان
  • فرو رفتگی پوست پستان که در آن پوست، حالتی شبیه به پوست پرتقال پیدا می‌کند
  • وقوع تغییر شکلپستان که موجب متفاوت شدن آن با پستان دیگر شود
  • تحریك پوست یا تغییراتی مثل چروك شدن ، فرورفتن، پوسته پوسته شدن
  • گرمی ، قرمزی، و تورم همراه با جوش و دانه دانه شدن پوست پستان
  • زخم در پوست پستان که بهبود پیدا نکندet al.,2013-2014) Alteri).

1-5-فاکتور های  خطر سرطان پستان

1-5-1-سابقه فامیلی سرطان پستان

زنان (مانندمردان) با سابقه فامیلی سرطان پستان،به ویژه با سابقه در فامیل درجه یک (مادر،خواهر،دختر، پدر یا برادر)، احتمال بیشتری برای ابتلا دارند.اگر بیش از یک نفر از افراد فامیل درجه یک مبتلا باشند این ریسک بیشتر است. ریسک سرطان پستان در زنان دارای یک فامیل درجه یک با سابقه بیماری،در مقایسه با زنان بدون سابقه فامیلی 8/1 برابر بیشتر ،در زنان با دو نسبت فامیلی مبتلا 3 برابر بیشترو برای زنان با سه یا بیشتر از سه فامیل مبتلا نزدیک 4 برابر بیشتر است. هم چنین وقتی سن فامیل مبتلا کم تر باشد ریسک بالاتر می رود.البته اکثر زنان با یک  یا بیشتر سابقه فامیلی درجه یک هرگز مبتلا نمی شوند و اکثر زنان مبتلا هیچ گونه سابقه فا میلی ندارند.سابقه فامیلی سرطان تخمدان با افزایش ریسک ابتلا به سرطان در زنان و مردان مرتبط است.زنان با یک سابقه فامیل سرطان پستان یا تخمدان در افراد فامیل نسبی باید در مورد وجود استعداد ژنتیکی ابتلا به سرطان پستان با پزشک مشورت کنند et al.,2013-2014) Alteri).

این مطلب را هم بخوانید :  سقوط حضانت/پایان نامه درمورد تعیین قیم

1-5-2-وضعیت ژنتیکی

حدود 5 تا10% از موارد سرطان پستان،ناشی از موتاسیون های ارثی شامل BRCA1 و BRCA2 است. این موتاسیون ها در کم تر از 1% از جمعیت عمومی وجود دارند. تخمین ریسک سرطان پستان در زنان با این موتاسیون ها در سن 70 سالگی از 44% تا 78% در زنان با موتاسیونBRCA1واز 31 تا 56%در زنان با موتاسیون هایBRCA2 است. فقط حدود10-20% سرطان های پستان فامیلی به موتاسیون هایBRCA1وBRCA2 نسبت داده می شود.سایر وضعیت های ارثی ،با ریسک کم تر سرطان شامل Li Fraumeni و سندرم cowden  و تعدادی از موتاسیون های ژنتیک عمومی است.این موتاسیون ها می توانند از هرکدام از والدین و به پسر یا دختر به ارث برسندTurnbull &) Rahman.,2008). علاوه بر این تغییر با ریسک کم  در کد ژنتیکی ممکن است ریسک ابتلا به سرطان را زیاد کند.دانشمندان معتقدند که اکثر سرطان های پستان ارثی ناشی از تاثیر شیوه زندگی و تغییرات کم در کد ژنتیکی است که در یک خانواده مشترک استLichtenstein et al.,2000)). تست های مولکولی تجاری برای تشخیص موتاسیون های BRCA مثل تعدادی از سندرم های سرطان خانوادگی برای فرم های ارثی سرطان پستان وجود دارد،هرچند که تفسیر و تصمیم در مورد درمان هنوز قابل حل نیست و این امکان وجود ندارد که پیش بینی کنیم که اگر کسی ژنتیک غیر عادی خاصی را داشته باشد به سرطان مبتلا می شود یا نه.به علاوه آزمایش ها برای همه ژن هایی که ریسک سرطان پستان دارند وجود نداردRobson et al.,2010)).

لينک جزييات بيشتر و دانلود اين پايان نامه:

بررسی میزان بیان ژن گیرنده استروژن آلفا در زنان مبتلا به سرطان سینه