ژانویه 26, 2021

پایان نامه درباره داعش/:کشورهای عرب منطقه خلیج فارس

کشورهای عرب منطقه خلیج فارس و داعش:

تاکید قطر بر اینکه هرگز سیاستهای خارجی خود را تحت فشارهای عربستان تغییر نخواهد داد و از میزبانی اعضای اخوان هم دست برنخواهد داشت، نشان دهنده عمق اختلافات و شکاف در شورای همکاری است و آینده آن را در هاله ای از ابهام قرار داده است.

شکافی که در روابط قطر و برخی همسایگانش در حاشیه خلیج فارس به وجود آمده است، یک آزمون محوری برای شورایی به شمار می رود که نظامهای حکومتی منطقه‌ای را در مقابله با دشمن مشترک متحد کرده بود و امروز در یک شرایط  دشوار قرار گرفته است.

شش کشور عضو شورای همکاری خلیج فارس از سالها پیش برای تبدیل این ائتلاف از معاهده امنیتی ساده به اقتصادی متکامل و به هم پیوسته تلاش می کنند. اما طرح های تشکیل اتحادیه گمرکی و مرتبط شدن شبکه های برق و تشکیل فرماندهی نظامی مشترک به سبب اختلافات موجود تا کنون رنگ واقعیت به خود نگرفته است.

منتقدان شورای همکاری خلیج فارس، درگیریها و اختلافات مرزی و مهمتر از همه، سلطه عربستان بر این شورا به عنوان بزرگترین عضو آن را از مهمترین نقصها و  البته چالشهای پیش روی این شورا قلمداد می کنند.

تحلیلگران می گویند اگر همپیمانان نتوانند به توافقنامه کلی درباره چگونگی تعامل با مشکلات سیاسی در منطقه دست یابند، سایه های تردید، بر آینده شورای همکاری سنگینی خواهد کرد.

این شورا که عربستان، قطر، کویت، بحرین، امارات و عمان شش عضو آن را تشکیل می دهند، در سال 1981 میلادی برای مقابله با انقلاب اسلامی ایران که به سرنگونی رژیم شاه از مهمترین همپیمانان منطقه ای آمریکا منجر شد، دو سال پس از انقلاب و همزمان با شعله ور شدن آتش جنگ رژیم بعثی سابق عراق علیه ایران تشکیل شد و بقای شورا دغدغه اصلی اعضای آن بود. شورایی که در آن زمان بیشترین حمایتهای مالی و تسلیحاتی را از رژیم  متجاوز صدام به عمل آورد و البته بیشترین کمکها هم از ناحیه آل سعود به سوی بغدادی که تحت حاکمیت رژیم بعثی صدام بود، سرازیر می شد. (Alastair ,5 September 2014)

اما اکنون به نظر می رسد که شکاف و دودستگی میان اعضای شورای همکاری خلیج فارس بیش از هر زمانی وجود دارد، حتی در زمانی که اقتصاد کشورهای عضو شورا شکوفا شده است و خود را یک تصویر نادر از ثبات در منطقه‌ای ناآرام قلمداد می کنند.

لینک جزییات بیشتر و دانلود این پایان نامه:

علل شکل گیری داعش در عراق در سال های 2010 تا 2014