ژانویه 24, 2021

پایان نامه جرایم زیست محیطی//آلودگی جنگل ها

آلودگی جنگل ها و مراتع و باغ ها

جنگل‌ها از جمله مهمترین ثروتهای طبیعی ایران هستند و هم اکنون با وسعتی به مراتب کمتر از چند دهه گذشته استقرار دارند.جنگل‌های ایران در شمال در حد متراکم و در دیگر نقاط به صورت پراکنده مشاهده می‌شوند که در اینحال گرانبهاترین جنگل‌های ایران در گیلان ، مازندران و استان گلستان یافت می‌شود. ایرانیان باستان ، جنگل و پوشش گیاهی را منشا خیر و برکت می‌دانستند. زیرا منابع جنگلی سرمایه‌ای سرشار هستند که نیازهای انسانها را برآورده می‌کنند.

علاوه بر جنگل‌های شمال ، در منطقه غرب و جنوب غرب و حتی شمال شرق ایران می‌توان شاهد وجود جنگل بود. منتها جنگل‌های تنک و پراکنده که البته با جنگل‌های کرانه‌های شمالی قابل مقایسه نیستند. در این میان جنگل‌های غرب و جنوب غرب ایران که درختان غالب آنها بلوط است، پس از جنگل‌های شمال ، حائز اهمت هستند. حفظ و حراست جنگل‌های ایران از اهمیت زیادی برخوردار است باید نسبت به تداوم و شکوفایی آنها کوشا باشیم.براساس قانون مصوب سال 1359، براي متهمان محکوم به قطع درختان مجازات حبس از 6 ماه تا سه سال و مجازات نقدي صد هزار تا يک ميليون تومان تعيين شده است اما بر اساس قوانين جديد متهمان به جاي سه سال حبس بايد حدود 22 ميليون تومان پرداخت کنند.

به گزارش مهر، سوم خردادماه سال 1359 بود که لايحه قانوني حفظ و گسترش فضاي سبز در شهرها توسط شوراي انقلاب با هدف حفظ و گسترش فضاي سبز و جلوگيري از قطع درختان و همچنين جلوگيري از قطع هرگونه درخت در بزرگراهها، معابر، بوستانها، ميادين، باغات و همچنين محلهايي که به تشخيص شوراي شهر باغ شناخته مي‌شود تصويب شد. براساس اين قانون مجازات قطع درختان از جزاي نقدي 100 هزار تا يک ميليون تومان براي قطع هر درخت در صورتي که بيش از 30 اصله باشد و همچنين حبس تعزيري 6 تا سه سال تعيين شده است. همچنين در تبصره اين قانون آمده است: در صورتيکه قطع درخت از مالکين به نحوي باشد که باغي را از بين ببرد و از زمين آن به صورت تفکيک و خانه سازي استفاده کند همه زمين به نفع شهرداري ضبط مي‌شود و به مصرف خدمات عمومي شهر و محرومين مي‌رسد.در ماده 675 قانون مجازات اسلامي آمده است هرکس عمدا عمارت يا بنا يا کشتي يا هواپيما يا کارخانه يا انبار و بطور کلي هر محل مسکوني يا مستعد براي سکني يا جنگل يا خرمن يا هر نوع محصول زراعي يا اشجار يا مزارع يا باغهاي متعلق به ديگري را آتش بزند به حبس از دو تا پنج سال محکوم مي‌شود اما اعمال فوق در صورتي که به قصد مقابله با حکومت اسلامي باشد مجازات محارب را خواهد داشت. اکنون در حالي بيش از 30 سال از اين قانون مي‌گذرد که بر خلاف هشدارها از سوي دوستاداران محيط زيست، افزايش آلودگي هوا، تخريب جنگلها و درختان متاسفانه مجازاتهاي قطع کنندگان و عاملان تخريب جنگلها و فضاي سبز به درستي اجرا نمي‌شود و بيشتر احکام به جزاي نقدي تبديل مي‌شود. فروردين ماه سال گذشته يکي از عاملان قطع 204 اصله درخت در يکي از فضاهاي سبز زنجان، با دستور قضايي به يکي از درختان بريده شده در اين محل بسته شد که محمد رضا حميدي نماينده دادستان اظهار داشت اين متهم 51 ساله هم بايد دوره حبس خود را بگذراند و هم بابت هر اصله درخت از يک ميليون و 200 تا يک ميليون و 800 هزار تومان غرامت پرداخت کند.[1]

در این قسمت به ذکر چند ماده از قانون مجازات اسلامی راجع به تخریب درختان و باغ ها بسنده می نماییم:

ماده 684 – هركس محصول ديگري را بچراند يا تاكستان يا باغ ميوه يا تخلستان كسي را خراب كند يا محصول ديگري را قطع و درو نمايد يا به واسطه سرقت يا قطع آبي كه متعلق به آن است يا با اقدامات و وسايل ديگر خشك كند يا باعث تضييع آن بشود يا آسياب ديگري را از استفاده بياندازد به حبس از شش ماه تا سه سال وشلاق تا ( 74 ) ضربه محكوم مي شود .

[1] Ebtekarnews.com قابل دسترسی در اینترنت به صورت آنلاین

لینک جزییات بیشتر و دانلود این پایان نامه:

1392بررسی  فقهی و حقوقی جرایم زیست محیطی در قانون مجازات اسلامی