ژانویه 18, 2021

پایان نامه ارزیابی عملکرد HSE/پایش شاخص‌های HSE

تحلیل سود-فایده[1]

کلیه هزینه‌هایی که در سازمان به منظور کنترل مخاطرات HSE انجام می‌شود به دو دسته هزینه‌های انطباق و هزینه‌های عدم انطباق تقسیم می‌گردد.

هزینه‌های انطباق به آن دسته از هزینه‌ها گفته می‌شود که سازمان با برنامه جهت کاهش حوادث ، بیماری‌ها و آسیب به محیط‌زیست انجام می‌دهد مانند آموزش، خرید لوازم حفاظت فردی، انجام بازدیدهای دوره‌ای و … .

هزینه‌های عدم انطباق به آن دسته از هزینه‌هایی گفته‌میشود که ناخواسته در اثر بروز حوادث، بیماری‌ها و آسیب به محیط‌زیست به سازمان تحمیل می‌شود مانن خسارت به تجهیزات و نیروی انسانی، شکایا و جرائم و .. .

با تحلیل این دو دسته از هزینه‌ها می‌توان به اثربخش بودن فعالیت‌ها، برنامه‌ها و هزینه‌های صرف شده برای کنترل مخاطرات پی برد که بخشی از این تحلیل به اثربخش بودن دوره‌های آموزشی برگزار شده مربوط می‌گردد. (نصر آزادانی, و غيره 1388)

2-3-4-11)  پایش شاخص‌های HSE

به منظور ارزیابی میزان اثربخشی اقدامات صورت پذیرفته در مدیریت HSE تعریف و اندازه‌گیری شاخص‌های مفید و مؤثر اجتناب ناپذیر است.

به عنوان مثال یکی از معروفترین شاخص‌های مدیریت HSE، شاخصی است تحت عنوان [2]MTIF “متوسط زمان مفید کاری ازدست رفته در سازمان به واسطه حوادث یا بیماری‌ها در ازای هر یک میلیون ساعت کاری”. به عنوان مثال اگر شرکتی دارای 500 نفر پرسنل باشد ودر یک دوره یک ساله 250ساعت کاری مفید پرسنل در اثر حادثه یا بیماری از دست رفته باشد، شاخصMTIF به این ترتیب محاسبه خواهد شد:

کل زمان مفید کاری در طول یک سال برای 500نفر از پرسنل (با احتساب حدودی 2000 ساعت کاری مفید در سال) معادل 000/000/1 ساعت خواهد بود.

پس شاخص   MTIF در این سازمان عدد 250 است که عدد بسیار بزرگی است. (نصر آزادانی, و غيره 1388)

2-3-4-12) ساماندهي محيط كار

5S   به عنوان يكي از تكنيك‌هاي مورد استفاده برای ساماندهی و منظم کردن محیط کار بالاخص در پروژه‌های عمرانی با عناوين مختلفي معروف شده است. نظام آراستگي یا همان 5S در كشور ژاپن بصورت نهادينه مورد استفاده قرار گرفت و نتايج خوبي را نیز به ارمغان داشت. پياده سازي اين نظام در شركت هاو سازمان ها علاوه بر سازماندهي محيط كار عاملي موثر در ايجاد مشاركت بين كاركنان و حفظ سلامتي رواني مي‌باشد. مشاركت تک‌تک كاركنان باعث ارتقاء فرهنگ كار مديريت كيفيت جامع تاكنون و همچنين احساس تعلق آنان به محيط كار مي‌شود. بياد داشته باشيم كه هميشه يك تيم خوب، چيزي بيش از حاصل جمع آن است. نظام ساماندهی محیط کار با حذف و کاهش عوامل آلاینده محیط کار، فراهم نمودن ایمنی شغلی از طریق مشخص نمودن حوزه‏های کاری، کاهش نرخ حوادث از طریق كاهش ریخت و پاش‏های محیط کار، كاهش ضایعات، سهولت در جابه‏جایی وسایل نقلیه، فراهم کردن شرایط مناسب کار با تجهیزات و ماشین‏آلات و…   نقش بسیار مهمی در ارتقاء وضعیت HSE در محیط کار دارد.

سيستم5S  به ظاهر ساده و قابل فهم است و انجام اصول آن نيز به ظاهر ساده به نظر ميآيد كه گويي در يك چشم بر هم زدن ميسر است، ولي در اجراء اين چنين نيست . لذا تحقق مشاركت همه افراد در كار در كليه رده‌هاي سازماني اعم از كارخانه و ستاد امري ضروري است. همه سعي مي كنند خانه خود را پاكيزه و مرتب نگه دارند. پس با پيروي از اصول  5S محيط كار را هم، بعنوان خانه دوم تلقي كنيم. اين اصول به خانه و محيط كار ختم نميشود بلكه گسترش  آن به سطح  شهر در كشور سنگاپور بخوبي رفتار اجتماعي ايجاد نموده است. رعايت  ” شهر ما خانه ما”   كه توسط شهرداري ها تبليغ مي‌گردد در اين راستا است. همه ما، در زندگي روزمره، آداب و رسومي داريم كه با انجام آنها مي‌كوشيم كيفيت بهتري به زندگي خود بدهيم. خواسته‌های نظام آراستگي از يك سازمان که در پروژه‌های عمرانی دخیل است، را می‌توان به شرح ذیل طبقه‌بندی نمود. (اداره‏بهداشت،ایمنی‏ومحیط‏زیست‏وزارت‏نفت 1384)

[1] HSE Cost-benefit analysis

[2] Mean Time Injery Ferequency

لينک جزييات بيشتر و دانلود اين پايان نامه:

ایجاد ساختاری برای ارزیابی عملکرد HSE پیمانکاران در پروژه‌های عمرانی (با مطالعه موردی پیمانکاران سازمان مهندسی و عمران شهر تهران))