ژانویه 26, 2021

 نوسان قیمت سهام:-پایان نامه درباره خرید سهام

نوسان قیمت سهام

تمایل شدیدی بین سرمایه­گذاران برای خرید سهام­هایی که قیمت آن، با یک روند ثابت حرکت می­کند، وجود دارد، ولی آن­ها از سرمایه­گذاری روی سهام­هایی که قیمت­شان زیاد نوسان می­کند، دوری می­کنند، با این وجود بسیاری از سرمایه­گذاران معترف هستند که فرصت­های سودآوری که ممکن است برای یک سهام با یک قیمت بی­ثبات بوجود آید، بیش­تر است. ولی نکته قابل توجه این است که طرفداران روند ثابت قیمت، سرمایه­گذاران عادی و طرفداران روند متغیرقیمت، سوداگران هستند (Hoffmann & Fieseler, 2012).

ز) روند قیمت سهام[1]

روند قیمت سهام عبارت است از رگرسیون نوسانات قیمت سهام براساس یک دوره مشخص. خرید سهام تنها با توجه به روند صعودی قیمت آن یک دید ساده لوحانه­ای است که همواره وجود داشته است، در حقیقت سرمایه­گذار با این شیوه ممکن است احتمال سود بر روی قیمت سهام خود را از دست بدهد. یک روند ثابت قیمت سهام، منطقاً باید جذاب باشد. علی­رغم ترجیح یک قیمت با سیر صعودی، بعضی از سرمایه­گذاران خلاف دیگران عمل کرده و در سهام­هایی با سیر نزولی سرمایه­گذاری می­کنند، احتمالاً این سرمایه­گذاران پارامترهای دیگر را در نظر گرفته­اند که قوی­تر بوده است.

خرید سهامی که روند قیمتش صعودی است در مقایسه با سهامی که روند قیمتش نزولی است توصیه شده است. همچنین می­توان گفت سهامی که روند قیمتش صعودی است مطمئناً ریسک کمتری دارد.البته لزوماً همواره چنین نمی تواند باشد.

ح) شرایط بازار[2]

وضع بازار نشان­دهنده میزان رشد سود و قیمت سهام است. سهام شرکت­هایی که دارای رشد سریعی هستند و انتظار می­رود که سود و قیمت آن­ها، سریع­تر رشد کند، بیشتر مورد توجه سرمایه­گذاران هستند. درست است که شرکت­هایی که سهام با سابقه سودآوری بالا دارند، همیشه جزء شرکت­های موفق محسوب می­شوند، ولی رشد کمتر قیمت و سود این شرکت­ها، باعث شده که سرمایه­گذاران، به سهام­های پررشد، توجه بیشتری کنند (خادمی­گراشی و قاضی زاده، 1386).

ط) طریقه شناخت از شرکت

سرمایه­­گذاران ترجیح می­دهند در شرکت­هایی سرمایه­گذاری کنند که معلومات شخصی یا تجاربی در مورد آن دارند و در بعضی موارد افراد مطلعی در آن شرکت­ها دارند که آنها را در جریان امور قرار می­دهند (تهرانی و خوشنود، 1384).

ابزری و همکارانش (1387)، مهم­ترین عوامل غیرمالی مؤثر بر تصمیم سرمایه­گذاران را بررسی کردند، ایشان عوامل غیرمالی را به دو دسته عوامل ویژگی­های سرمایه­گذاران و بازارسرمایه تقسیم­بندی کرده­اند، که به قرار زیر است:

 

2-4-5-1- ویژگی­های سرمایه گذاران

  • تمایل به سرمایه گذاری (تمایل به ریسک)[3]

عبارت است از احتمال درگیر شدن در یک فعالیت خاص و در مورد سرمایه­گذاری، بیانگر احتمال سرمایه­گذاری در یک محصول ویژه است. تصمیم­گیری برای سرمایه­گذاری همواره، براساس روابط میان ریسک و بازده صورت می­گیرد و یک سرمایه­گذار همواره، به عامل ریسک و بازده در تجزیه و تحلیل و مدیریت سبد سرمایه­گذاری خود توجه می­کند. از طرف دیگر، در اقتصاد و به خصوص، در سرمایه­گذاری فرض بر این است که سرمایه­گذاران منطقی عمل می­کنند؛ بنابراین، سرمایه­گذاران منطقی، اطمینان داشتن را به نبود آن ترجیح می­دهند و طبیعی است که در این حالت می توان گفت سرمایه گذران به ریسک علاقه­ای ندارند؛ به عبارت دقیق­تر، سرمایه گذران ریسک گریز هستند. یک سرمایه­گذار ریسک­گریز، کسی است که در ازای قبول ریسک، انتظار دریافت بازده مناسبی دارد. باید توجه داشت که در این حالت، پذیرفتن ریسک یک کار غیرمنطقی نیست، گرچه میزان ریسک خیلی زیاد باشد؛ چون در این حالت، انتظار بازده بالایی وجود دارد. در واقع، سرمایه­گذران به طور منطقی نمی­توانند انتظار داشته باشند که بدون قبول ریسک بالا، بازده بالایی کسب کنند.

  1. ادراک ریسک[4]

عبارت است از چگونگی تعبیر و تفسیر اطلاعات راجع به ریسک توسط سرمایه گذران. به نظر مي رسد مدیران سرمایه­گذاری حرفه­ای و سرمایه­گذاران فردی با تجربه ، ادراک ریسک سرمایه­گذاری یکسانی دارند.

ابعاد ادراک ریسک

ادراک ریسک سرمایه­گذران را می­توان به وسیله پنج عامل زیر بررسی کرد:

  • نبود اطمینان در مورد عرضه کنندگان سهام،
  • نگرانی در مورد وقایع غیرمنتظره،
  • نگرانی درباره نوسانات قیمتی سهام،
  • شفاف نبودن اطلاعات،
  • بی ثباتی و نقض قوانین و مقررات در کشور(ساهي و همكارن،2012).

الف) نبود اطمینان در مورد عرضه­کنندگان سهام

این بعد از ریسک را اعمال کسانی که مسئول اداره یک سازمان هستند، به وجود می­آورند (ریسک مدیریت) و منتج از تصمیمات بد تجاری- مالی است که خود منجر به پیدایش ریسک تجاری و مالی می شود.

ب) نگرانی در مورد وقایع غیر منتظره

صنایع مختلف و شرکت­های آن تحت تأثیر وضعیت سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و حتی جغرافیایی داخلی و خارجی می­توانند دچار رونق و رکود گردند؛ برای مثال در صورت بهبود قیمت جهانی نفت، صنایع وابسته به فرآورده­های نفتی، تحت تأثیر قرار گرفته، سهام آنها رونق می­گیرد یا در صورت بروز خشکسالی، صنایع وابسته به محصولات کشاورزی تحت تأثیر قرار گرفته، سهام آنها دچار رکود خواهد شد. بنابراین هر چه میزان وابستگی تولید یک شرکت به عوامل خارجی بیشتر باشد، ریسک سرمایه­گذاری در آن شرکت بیشتر است.

[1] – Price Trend

[2] – Market Status

[3] –  risk of propensity

[4] – risk of perception

لينک جزييات بيشتر و دانلود اين پايان نامه:

شناسایی و رتبه¬بندی عوامل موثر بر تصمیم¬گیری سهامداران در خرید سهام عادی در بورس اوراق بهادار تهران با استفاده از تکنیک¬های تصمیم¬گیری چند معیاره