ژانویه 24, 2021

انواع اثرانگشت/:پایان نامه آثار حقوقی امضا

انواع مهر

سخن درباره ی مهر که یکی از کهن ترین دستاوردهای عالم انسانی است، نیازمند آشنایی با تاریخ و سیر تحول آن در ادوار گذشته، نمادها، اسطوره ها، اعتقادات دینی، آداب و رسوم و نیز مطالعات باستان شناسی، شناخت خطوط گوناگون و شیوه ی نگارگری است. همچنین در حوزه ی هنری آشنایی با سبک های خوشنویسی، تسلّط به اوزان شعری و قواعد آن برای قرائت صحیح سجع مُهرها الزامی است و در این رهگذر محقق باید سنگ های مختلف اعم از قیمتی و نیم بها را بشناسد تا در بررسی نحوه ی حکاکی نمود یابد. چون در این گفتار انواع مهر به لحاظ تاریخی و پیشینه ی آن مورد بحث نیست و کاربرد حقوقی آن برای ما حائز اهمیت است، انواع مهر را در به دو مبحث ذیل تقسیم بندی می نماییم.

مبحث اول: مهر شناسایی

موضوع این بحث بسیار گسترده است و باید در دوران گوناگون به صورت مستقل ارزیابی شود. زیرا، گاه لازم است برای بررسی و توضیح فقط یک مهر کتابی نوشته شود. با توجه به پیشینه ی فرهنگ و هنر در فلات ایران که به بیش از هشت هزار سال می رسد و آثار فراوان و چشمگیر به جا مانده از دوران پیش از تاریخ می توان ادعا کرد که کنده کاری، نخستین اثر هنری انسان بدوی است و پیش از اختراع خط، مهر در ایران، اولین ابزار تثبیت فردیت و مهم ترین رکن در شناخت اسناد بوده است و ایرانیان بیشترین سهم را در ایجاد و تکامل برگ هویت « مهر »، و به عبارتی، نشان یا شناسنامه در جهان داشته اند که مورد توجه و تقلید ملّت های مختلف قرار گرفته است.

از دوره ی میان سنگی که ترسیم و نقر پیکره های گیاهی، جانوری، و انسانی بر صخره و سنگ رواج یافت، هنرمندان با استفاده از ابزارهای ابتدایی، بنیان گذار هنری شدند که هزاران سال، از دیواره ی سر برافراشته ی کوه ها و صخره ها تا مساحت اندک سنگ های قیمتی را، عرصه هنر و ذوق خود کرده اند. در این میان، حکاکی و کنده کاری بر مُهرها شایان توجه بیشتری است و ظرافت و دقت در آفرینش این آثار به جهت اهمیت کاربردی و نیز محدودیت فضایی آنها، بسیار تأمل برانگیز و ستودنی است. شکل های هندسی بر مهرها، بهترین سند به جا مانده از کهن ترین خط انسان، یعنی پایه و اساس پیدایش خط تصویری قلمداد می شود. به یاری این یادگاریها کهن می توان درباره ی وضع فرهنگی و اجتماعی و حتی روحی و اخلاقی گذشتگان اطلاع کسب کرد. بی تردید قدمت مهر به قدمت مفهوم مالکیت آدمی و تثبیت آن است و به درستی این یادگاری های به جا مانده، باستانی ترین کتاب های انسانی و ایرانی به شمار می آیند.

 

مبحث دوم: مهرِ امضا

مهر امضا عبارتست از مهری که امضای شخص معینی روی آن حک شده باشد. مهر امضا را معمولاً اشخاص پر مشغله برای نوشته ها و نامه هایی که از حیث قابلیت انتساب به صاحب مهر، از اهمیت چندانی برخوردار نیستند، استفاده می کنند[1].

 

 

گفتار سوم: انواع اثرانگشت (از حیث شکل)

به طور کلي از نظر اصولي پنج دسته اثر انگشت مختلف وجود دارد که هر دسته خصوصيت مخصوص به خود را دارد که به شرح زير در مورد هر يک بررسي خواهد شد[2].

1.اثر انگشت حلقوي:

در اين اثر انگشت دايره هاي ظريف در وسط قرار دارد و بقيه خطوط مشابه به هم به طور مارپيچ آن را احاطه کرده اند.

2.اثر انگشت مايل:

در اين اثر انگشن خطوط به طور مارپيچي مايل تا سر انگشتان کشيده شده اند.

3.اثر انگشت کماني بلند يا چادري:

اين نوع اثر انگشت را بدين علت چادري گويند که داراي يک مرکز ثقل رو به بالاست که شبيه يک ديرک چادر مي باشد و بقيه خطوط آن را احاطه کرده اند.

4.اثر انگشت مختلط يا مخلوط:

اين نوع اثر انگشت از تداخل دو اثر انگشت تشکيل شده است. به عنوان مثال شخصي را مشاهده مي کنيد که انگشت اشاره و شست وي داراي اثر انگشت حلقوي و بقيه انگشتان داراي خطوط مارپيچي است

[1]. میر محمد صادقی، حسین، 1384، حقوق جزای اختصاصی جرائم علیه امنیت و آسایش عمومی، ص 253.

[2]. سایت بیتوته

http://www.beytoote.com/fun/astronomy/after-relationship-personality.html

لينک جزييات بيشتر و دانلود اين پايان نامه:

آثار حقوقی امضا، مهر و اثرانگشت در حقوق مدنی و تجارت