ژانویه 24, 2021

استخراج و تجزیه کمی و کیفی اسانس اکسشن‌های مختلف Achillea filipendula- قسمت …

۴-۷-۱۰٫ کامفر Camphor
نام شیمیایی: ۱,۷,۷-Trimethylbicyclo[2.2.1]heptan-2-one
وزن مولکولی:۱۵۲٫۲۳
فرمول بسته:C10H16O
نقطه جوش:۲۰۴۰C
دانسیته:۰٫۹۹۰
گروه: بیسیکلومونو ترپن کتون
کامفر طبیعی راست گرد است، ولی کامفر سنتزی فعالیت نوری ندارد. کامفر کریستالهای بی رنگ یا سفید دارد که در آب، الکل، اتر، کلروفرم، بنزن و… حل می شود. در اسیدهای معدنی غلیظ، فنل، آمونیاک مایع و SO2 مایع نیز حل می شود. در ضمن این ماده قابل احتراق نیز هست. قابلیت خرد شدن و تبدیل به ذرات کوچکتر را دارد ظاهری متبلور دارد. بوی آن قوی، نافذ و مشخص و طعم آن گرم و سوزاننده است. در گرمای معمولی(دمای اتاق) تبخیر می شود و پس از مرطوب شدن با الکل نیز به سهولت به صورت ذرات ریز در می آید. با آنکه در آب بسیار کم حل می شود، ولی آب به شدت بو و طعم کامفر را پیدا می کند. کامفر ضد عفونی کننده می باشد، ولی حشرات و حیوان پست در مقابل سمیت بخارات آن حساس هستند. کامفر اگر بر روی پوست بدن اثر داده شود موجب فراخ شدن عروق سطحی و ایجاد قرمزی در پوست بدن شده و باعث تسکین می گردد. کامفر از کلیه راهها، حتی مخاطها و پوست بدن جذب می شودو اثر آن بیشتر بر سلسله ی اعصاب و قلب است. در ضمن درجه گرمای بدن را چه در اشخاص تب دار و یا سالم پایین می آورد.کامفر ترشحات غدد عرق را زیاد کرده موجب کاهش ترشحات شیر می شود.بر روی غدد فوق کلیه نیز ﺗﺄثیر می کند و ترشحات آنها را افزایش می دهد. کامفر انقباض عضلات مخطط را کم کرده و موجب فلج آنها میگردد.از کامفر به عنوان مقوی قلب در Colapsus، ضعف مفرط، پایین آوردن دمای بدن در موارد تب و به عنوان ضدعفونی کننده ﻣﺆثر در برونکوپنومدنی استفاده می گردد. به عنوان تقویت عمل ماهیچه قلب و در کلاپسوس، ضعف مفرط و غیره به صورت روغن کامفر از راه تزریق زیر جلدی یا درون وریدی از آن استفاده می شود. مصرف زیاد و بی رویه کامفر مثلا ۲ گرم آن در یک دفعه خطرناک است و باعث مرگ می گردد. از کامفر در موارد زیر استفاده می شود: در شیمی لاستیک و کاغذ، عطرسازی، لوازم آرایش، صابون سازی، صنایع چسب، مواد افزایشی روان کننده، سنتز رزینها، حلالها، پلاستیکها، رنگها، لاکها(۴۸). ازاین ماده در صنایع داروسازی به عنوان ماده ضد عفونی کننده با اثر آنتی بیوتیکی بسیار مهم استفاده می‌شود (۵۰و۶۸).
۴-۷-۱۱٫ بورنئول Borneol
نام شیمیایی: endo-1,7,7-Trimethyl- bicyclo[2.2.1]heptan-2-ol
وزن مولکولی:۱۵۴٫۲۵
فرمول بسته:C10H18O
نقطه جوش:۲۱۳۰C
دانسیته:۱٫۰۱۱
گروه: بیسیکلومونوترپن الکل
بورنئول یک مونوترپن دو حلقهای از خانواده کامفن هاست.در آب تقریبا غیر محلول ولی در الکل، اتر، بنزن و تولوئن و استون حل می شود. به طور عمده این ترکیب در تهیه استرهای آن کاربرد دارد. بورنئول و ایزوبورنئول در عطرسازی در تهیه بخورهای خوشبوکننده بکار میرود. بورنئول به عنوان منقبض کننده کیسه صفرا و محرک سیستم قلبی عروقی مصرف شده است. و نیز در کرم های ضدالتهاب و ضد باکتریایی مصرف دارد و نیز در یک محصول دارویی برای درمان ناراحتی کرونری قلب کاربرد دارد.این ماده می تواند موجب تهوع، استفراغ، اغتشاشات مغزی، سرگیجه و تشنج شود (۷۳). همچنین بورنئول اثر مهارکنندگی قابل توجهی بر روی کاندیداآلبیکنس وکلستریدیوم پرفرنجنس دارد (۸۱).این ترکیب در گیاهانی مثلpristiphora erichsonii , pristiphora wesmaeli یافت می شود.
فرم(۱R,2S) یا (+) بورنئول یا (+)بورنیل الکل بیشتر در گیاه curcuma aromatica و نیز cinnamomum camphora یافت میشود که زاویه چرخش نور پلاریزه۷/۳۷+ درجه دارد (۶۳).
۴-۷-۱۲٫ ترپینن-۴-ال Terpinen-4-ol
نام شیمیایی: ۴-Methyl-1-(1-methylethyl)-3-cyclohexen-1-ol
وزن مولکولی:۱۵۴٫۲۴۹۳
فرمول بسته:C10H18O
نقطه جوش:۲۱۲۰C
دانسیته:۰٫۹۲۹
گروه: مونوترپن تک حلقه ای
ترپینن-۴-ال یک مونوترپن از خانواده منتان می باشد، و به عنوان یکی از ترکیبات عطریات می باشد، و دارای فرم های R, S ، (+) می باشد.فرم (R) آن از Eucalyptus dives، rhetsa Xanthoxylum و دیگر اسانسها جدا شده است.فرم(S) آن در اسانس لاواند و دیگر اسانسها وجود دارد (۲۸). این ترکیب دارای خاصیت ضد سرطانی در روغن درخت چای است (۸۶). همچنین برای درمان عفونتهای واژن بر علیه کاندیدا آلبیکنز کاربرد دارد (۶۹).
۴-۷-۱۳٫ آلفا-ترپینئولα-Terpineol
نام شیمیایی: ۲-(۴-Methyl-1-cyclohex-3-enyl)propan- 2-ol
وزن مولکولی:۱۵۴٫۲۵
فرمول بسته:C10H18O
نقطه جوش:۲۱۹۰C
دانسیته:۰٫۹۳۳
گروه: مونوترپن تک حلقه ای
یک مونوترپنوئید یک حلقه ای از دسته ی منتان هاست.آلفا-ترپینئول مایعی است بی رنگ با ویسکوزیته کم، دارای بوی مشخص، نامحلول در آب و گلیسرول و محلول در اتر کلروفرم و الکل. این ترکیب به شکل های آلفا، بتا، گاما وجود دارد و شکل تجاری آن مخلوطی از سه فرم می باشد.برای تهیه این ترکیب به صورت سنتزی می توان از حرارت دادن ترپین با فسفوریک اسید (یا اسید سولفوریک خالص) و سپس عمل تقطیر استفاده نمود.تمامی استرئوایزومرهای آن در گیاهان خانواده Artemisia ، Eucalyptus، Mentha به وفور یافت می شود.این ترکیب دارای ارزش صنعتی بوده و به عنوان حلال برای مواد هیدروکربنی، حلال مشترک برای رزین ها و سلولزهای اتری و استری کاربرد دارد. از ترکیبات مهم عطرسازی بوده و به عنوان آنتی اکسیدانت و عامل طعم دهنده مواد خوراکی نیز کاربرد دارد. این ترکیب در دامپزشکی به عنوان آنتی سپتیک استفاده می شود.در بررسی اسانس گونه های مختلف گیاهی ترکیب آلفا-ترپینئول در بیشتر گونه های اکالیپتوس مورد شناسایی قرار گرفت (۱۹). همچنین این ترکیب خاصیت ضدعفونی کننده داشته و در صنایع ساخت صابون به کار می رود (۶۱).
۴-۷-۱۴٫ سیس- کریزانتنیل استات Cis- Chrysanthenyl acetate
 
نام شیمیایی: cis-2,7,7-Trimethylbicyclo[3.1.1]hept-2-en-6-yl acetate

برای دانلود متن کامل پایان نامه به سایت  fotka.ir  مراجعه نمایید.