ژانویه 25, 2021

از بین بردن گرفتگی بینی با روش های خانگی | بیماری

: نابود کردن گرفتگی بینی با روشای خونگی

:  

در این فصل افراد زیادی دچار گرفتگی بینی می شن واسه رفع این آسیب درمانای خونگی موثری هست آلرژی و حساسیتای فصلی از عوامل مهم واسه ایجاد گرفتگی بینی هستن این آسیب تنفس شما رو با مشکل مواجه می کنه و در حیین خواب و ورزش واسه شما مشکل ساز می شه دوش آب داغ  و جفت و جور محلول آب نمک و دیگه محلولای خونگی به شما در رفع این آسیب کمک می کنه در ادامه همه این روش ها رو به صورت کامل توضیح می دیم با ما همراه باشین .

این نوع گرفتگی معمولا جزو بدترین گرفتگی هاییه که به خاطر مخاط اضافی نیس بلکه از بافتای ملتهب و تحریک شده در سینوسا و راه بینی ایجاد می شه.

وقتی که بدن در حال مقابله با سرماخوردگی یا آنفلونزاست، این بافتا و رگای خونی شروع به متورم شدن می کنن. بقیه موارد مثل آلرژیا یا تحریک شدن با سیگار می تونه باعث ایجاد این حس گرفتگی در بینی شه.

حالا خوبیش اینه درمانای خونگی ساده ای واسه این مورد هست. بعضی از این درمانا همون گزینه هاییه که در درمان سرماخوردگی به کار میره.

دوش آب داغ بگیرین:

شما می تونین از این گزینه در درمان آنفلونزا یا سرماخوردگی هم استفاده کنین. به کار گیری دوش آب گرم یا داغ(البته به حدی نباشه که باعث ایجاد سوختگی در بدن شه) یکی از بهترین روش ها واسه آرامش گرفتگی بینیه. بخاری که از دوش آب گرم بلند می شه می تونه التهاب و بافت تحریک شده رو بهتر کنه.

اگه گرفتگی بینی شما به خاطر مخاط اضافیه، بخار می تونه به نازک شدن ترشحات کمک کنه و باعث تخلیه اونا می شه.شما می تونین وانی از آب گرم درست کنین و چند قطره روغن گیاهی به اون اضافه کنین. سر خود رو با هوله بپوشونین و در اون بشینین.

واسه انجام اینکار به موارد زیر نیاز دارین:

دوش آب گرم

یه هوله

تلاش کنین آب رو تا جایی که می تونین تحمل کنین گرم کنین. بعد به مدت ۱۵ دقیقه زیر اون بشینین. مطمئن شید که درهای حموم بسته س.

قطره نمک رو در منزل جفت و جور کنین:

قطره های نمک( نمکی که به آب اضافه می شه) یه درمان موثر واسه گرفتگی بینی حساب می شه.

یادتون باشه که بدترین نوع گرفتگی بینی در بیشتر موارد مایعات اضافی در بافت هاست که سینوسا و راه بینی رو می پوشونه و باعث متورم شدن اون می شه. همین امر نفس کشیدن رو واسه فرد سخت می کنه.

محلول آب نمک یه درمان خونگی قدرتمنده چون از قدرت اسمز استفاده می کنه. وقتی که غلظت بالایی از نمک در خارج سلولای بافتا هست، آب از بافتا عبور می کنه تا تعادل برقرار شد.وقتی که مایع اضافی از بافت خارج می شه، تورم کم میشه و مسیرهای تنفسی باز می شن.

علاوه بر این، مایع می تواندبه از بین رفتن محرکا و میکروبا کمک کنه. این محلول غلظت نمک بیشتری نسبت به بدن داره و باعث می شه آب از راه برعکس خارج شه. این محلول نباید در کودکان کمتر از ۵ سال استفاده بشه.

واسه انجام اینکار به مواد زیر نیاز دارین:

یه قاشق چایخوری نمک دریایی( نمکی که دارای ید باشه رو مورد استفاده قرار ندین)

یه دوم قاشق چایخوری جوش شیرین

یه پیمانه آب

شیشه مربای استریل شده

قطره چکون

اگه از آب شیر استفاده می کنین، اول اونو بجوشونین تا ناخالصیای موجود از بین بره. اگه از آب خالص و تمیز استفاده می کنین، اونو در مایکروویو گرم کنین. نمک و جوش شیرین رو به شیشه مربا اضافه کنین و بعد آب رو به اون اضافه کنین.

اگه آب جوشیده شده است اجازه بدین کمی خنک شه. درب ظرف رو بذارین و تکون بدین. قبل از مصرف هم باید ظرف رو تکون بدین. واسه اینکه بتونین از این محلول استفاده کنین یه قطره چکون وردارین و واسه هر سوراخ بینی یه الی سه قطره بریزین.بعد از چند دقیقه بینی خود رو خالی کنین.

یه ضد احتقان تند بسازین:

این ترکیب با به کار گیری موادی مثل فلفل قرمز ، سرکه سیب طبیعی ، آب لیمو ، عسل و زنجبیل درست می شه. بعضی از افراد طعم اونو دوست دارن ولی یه سریای دیگه از طعم اون بدشون میاد.اما این گزینه در بیشتر موارد می تونه گرفتگی بینی رو بهتر کنه.

واسه انجام اینکار به مواد زیر نیاز دارین:

یه دوم قاشق چایخوری فلفل قرمز

یه دوم قاشق چایخوری پودر زنجبیل

سه قاشق غذاخوری عسل طبیعی

یه چهارم پیمانه آب لیموی تازه

یه چهارم پیمانه سرکه سیب

یه چهارم پیمانه آب لیمو و یه چهارم پیمانه سرکه سیب رو تو یه ظرف بریزین و اجازه بدین به آرومی بجوشه. دو الی سه قاشق غذاخوری عسل بدون اضافه کنین و بعد فلفل و زنجبیل رو اضافه کنین. تو یه مکان خنک و تاریک نگه دارین. روزانه یه الی دو قاشق غذاخوری از اونو بخورین. قبل از مصرف تکون بدین.

خبرفارسی

منبع :