سرویس سلامت آکا ایران؛ بخش رژیم درمانی:

نابود کردن چربی های خطرناک شکم، رو واسه شما عزیزان و کاربران محترم قرار دادیم , با همراه باشین.

نابود کردن چربیای خطرناک شکم

چربی شکم باعث می شه، هیچ لباسی مناسب شما به نظر نرسه، اما چیزی بدتر از اون در انتظار شماس! وقتی چربی سفید در شکم شما بیشتر می شه و در ارگانای بدن لونه می کنه، مشکلات شدید سلامتی رو واسه آینده تون به وجود می آورد.

 

ما الان میدونیم که این نوع چربی، که چربی احشایی اسمشه، از هورمونی مانند کورتیزول و ماده ای مانند سیتوکین استفاده می کنه که روی مراقبت بدن از انسولین نقش دارن.نتیجه: این خیلی بدتر از فقط اضافه وزن داشتنه. شما در خطر گرفتن دیابت نوع دوم و مریضی قلبی قرار دارین.

 

 

هیچ وقت از حرکت کردن دست نکشید
فقط یه چیز هست که میشه در مورد چربی احشایی دوست داشت: خیلی راحت تسلیم تمرینات هوازی می شه. سوزوندن کالری از راه دویدن، دوچرخه سواری، شنا یا هر چیزی که می تونه ضربان قلب شما رو بالا ببره، در مورد خلاص شدن از این نوع چربی همیشه نسبت به تمرینات مقاومتی برتره.

خواب کم یکی از عوامل ایجاد چربی شکمی است.

 

 

پروتئین استفاده کنین
شک نداشته باشین" میدونید که پروتئین واسه لاغر شدن خوبه. می خوایم اونو به طور دقیقی براتون توضیح بدیم: وقتی سن شما بالا میره، بدن شما شروع به تولید انسولین بیشتری می کنه. دلیل اینم اینه که سلولای عضلانی و چربی شما خوب به اون جواب نمی دن.

 

انسولین هم ذخیره چربی رو بیشتر می کنه، مخصوصا" در دور و بر شکم. یه رژیم غنی از پروتئین ممکنه برابر مقاوت انسولینی از شما مراقبت کنه. تو یه مطالعه، زنان چاقی که رژیمی با ۳۰% پروتئین، ۴۰% کربوهیدرات و ۳۰% چربی رو به مدت ۸ هفته رعایت کردن، چربیای بسیار زیاد تری رو از دست دادن. اونم نسبت به زنائی که رژیم اونا شامل ۱۶% پروتئین، ۵۵% کربوهیدرات، و ۲۶% چربی بود.

 

 

چربی اشباع نشده استفاده کنین
مشخص شده که چربیای اشباع شده، بیشتر از چربیای اشباع نشده در دور شکم تجمع می کنن. تو یه مطالعه نمونه ها ۷۵۰ کالری بیشتر به صورت روزانه واسه ۷ هفته مصرف کردن. یا به صورت روغن پالم

 

(اشباع شده) و روغن آفتاب گردان (اشباع نشده). گروه اول چربی شکمی بیشتری گرفتن. اما گروه دوم نه فقط چربی کمتری گرفتن، بلکه به حجم عضلانی اونا هم اضافه شد. یادتون باشه چربیای اشباع نشده در آجیل، دانه ها و ماهی وجود دارن.

 

 

سرکه استفاده کنین
یه مطالعه ژاپنی در  ۲۰۰۹ نشون داد، افراد چاقی که به صورت روزانه واسه ۸ هفته، یه یا دو قاشق غذاخوری سرکه مصرف کردن، کاهش زیادی در بافت چربی خود داشتن، مخصوصا" چربی شکمی. پاملا پییک پروفسور پزشکی در دانشگاه مریلند میگه:« یه تئوری اینه که استیک اسید در سرکه پروتئینی تولید می کنه که چربی سوز است.»

 

 

کاهش استرس
خانمایی که وارد دوران یائسگی شدن هم با انجام یوگا به مدت ۱۶ هفته، کاهش زیادی در چربیای شکمی از خود نشون دادن. اگه شما یه آدم شدیدا" سخت کوش نیستین، هر گونه تمرین آرامش بخشی، حتی یه تنفس عمیق ساده، می تونه کمک کنه. کلید اصلی، کاهش سطح هورمون استرس یعنی کورتیزوله. این هورمون به چربی شکمی رابطه داده می شه.

 

 

بخوابین
یافته های یه تحقیق در سال ۲۰۱۰ در دانشگاه فارست مشخص کرد که خواب ۵ ساعت یا کمتر در شب سطح چربی شکمی رو زیاد می کنه. همونطور که میدونید، مدت ایده آل واسه خواب شبونه ۸ ساعته.

 

 

اما در آخر هفته ها دیر نخوابید
یه تحقیق در دانشگاه بریقام یانگ نشون دهنده اینه که زنائی که هر روز یه ساعت مشخص بیدار می شن یا به تختخواب می رن، سطح پایین تری از چربی بدن رو دارن. خواب دیر وقت و عادت به اون ساعت بیولوژیکی شما رو به هم می زنه و می تونه منجر شه بدن شما هورمونای ذخیره چربی مانند کورتیزول رو ترشح کنه.

 

 

این چای رو مرتب استفاده کنین
ورزشکاران متوسطی که از آنتی اکسیدان های موجود در چای سبز استفاده میکردن (کاتچین) موقع ورزش شانس بیشتری واسه از دست دادن چربی شکمی دارن. مخصوصا" نسبت به کسائی که این آنتی اکسیدانا رو ندارن. یه مطالعه نشون داد، مصرف روزی ۶۲۵ میلی گرم برابر ۲ تا ۳ فنجون چایی سبز می تونه خیلی موثر واقع شه.

 

 

حتما" به فیبر گیر بدین
همیشه در رژیم غذایی تون فیبر استفاده کنین. یه مطالعه در ۲۰۱۱ نشون داد نمونه هایی که اندازه فیبر دریافتی شون ۱۰ گرم به ازای هر روز زیاد شد، تا ۳.۷ درصد چربی شکمی شون پس از ۵ سال کم شد.

 

اینطوری می توان گفت علاوه بر دونستن مشکلات چاقی، مهمه بدونیم این چاقی در کدوم نقطه بدن متمرکزه، چون چاقی دور شکم و کمر، خطرناک تره.

 

 

مطالعه ای در گذشته نشون داد که دور کمر۸۰ سانتی متر به بالا واسه زنان و سانتی متر به بالا واسه مردان، می تونه هشداری واسه وقوع حمله قلبی با احتمال بالا باشه. اهمیت موضوع تا اونجا بود که حتی در کسائی که وزن اونا نسبت به قدشون در محدوده طبیعی بود، اما دور کمر بالا داشتن، احتمال رسوب چربی در رگا و تصلب شرائین(آترواسکلروز) بیشتر بود و این همون چیزیه که کارشناسان قلب رو نگران وقوع حمله قلبی می کنه.

 

هم اینکه تحقیقات قبلی که در دانشگاه هاروارد انجام شده، نشون می داد که بافت چربی پراکنده در نقاط جور واجور بدن، حتی اگه نسبت وزن به قد فرد در محدوده طبیعی باشه، باز می تونه دردسرساز شه.

 

این محققان، با تصویربرداری خاصی از پراکندگی چربی در نقاط جور واجور بدن و مقایسه تصاویر به دست اومده با احتمال خطر وقوع بیماریای قلبی در درازمدت، فهمیده بودن که هر چقدر اندازه چربیای رسوب کرده در ارگانای حیاتی بدن مانند قلب و کبد بیشتر باشه، فرد بیشتر در خطر این مریضی هاست؛ حتی اگه وزن اونم طبیعی باشه

 

و چاق به نظر نرسه و حالا این مطالعه جدید، تونسته تا حد زیادی تحقیقات قبلی رو در مورد چربیای تجمع یافته در نقاط جور واجور بدن، به خصوص در نواحی دور شکم و کمر، تایید کنه. این چربیا، با تولید هورمون نوروپپتید Y، چرخه معیوبی می سازند که باعث دوبرابر شدن مشکلات چاقی می شه.

 

جمع آوری: مجله اینترنتی دلگرم

منبع :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *