نابود کردن دلشوره و اضطراب

در دور و بر خود اشخاصی رو دیدین که واسه هر موضوعی نگران و مضطرب هستن. شاید خود شمام این تجربه رو داشته باشین. اما راه مقابله با این مشکل چیه؟

این دلشورهای بیخود بعضی مواقع جسم فرد رو هم درگیر خود می کنه و باعث بروز مشکلات جسمی می شه. از جمله این مشکلات ایجاد دل درد، دل پیچه، گرفتگی عضلات، مشکلات گوارشی، احساس سوزش سرمعده یا لرزش عضلات نمونه ای از اثرات دلشوره است.

درمان قطعی واسه رفع دلشوره وجود نداره بلکه رفتار خود شخصه که می تونه بهترین درمان باشه. در زیر به بعضی از این رفتارای درمانی می پردازیم.

کنترل دلشورها با تغییر افکار خود

همه چیز از یه فکر شروع می شه که اولین نشونه اش اینه که احساس می کنین همه عضلات بدنتون گرفته اما کنترل کردن این حس در دست شماس.

قبل از هر چیز مانع افکار منفی خود باشین و به اونا شاخ و برگ اضافه ندین آگاهانه افکارتون رو تحتِ کنترل بگیرین و روی اونا تمرکز کنین .

می تونین برداشتای قابل قبول و مثبت تری رو از شرایط بحرانی که براتون پیش اومده واسه خود بسازین وقتی تونستید فکر خود رو به صورتی دیگه درآرین دلشوره شمام به همون سرعت تغییر می کنه.

در شرایطی که دلشوره به سراغتون میاد اگه تنها باشین بیشتر به این حس دامن می زنید اما اگه این مواقع وقت خود رو با دوستان و افراد خونواده تون بگذرونین و احساسات خود رو با اونا در میان بذارین نگرانی هاتون رو کم کردین و تلاش کنین با شخصی مثبت اندیش و خونسرد دلشوره هاتون رو در میان بذارین.

چون که در این مواقع فرد خونسرد و مثبت اندیش می تونه با جملاتی مثبت آروم تون کنه و دلشوره هاتون رو کم کنه.

تلاش نکنین در تنهایی بمونین و حتماً دور و بر خود رو در موقعیتای استرس زا شلوغ کنین تا خود رو گرفتار افکار منفی نکنین.

ورزش رو از یاد نبرین که اگه اکسیژن و هوا تازه همیشه به شما برسه تاثیر زیادی در بالا بردن روحیه و اعتماد به نفس شما داره و افکار شما رو قوی تر می کنه.

در وقت استرس زایی کنترل کلمات رو از دست ندین

شاید تا حالا به این موضوع توجه نکردین اما به همون اندازه ای که داشتن فکر بد و منفی می تونه باعث به وجوه اومدن دلشوره شه استفاده نادرست کلمات می تونه به این موضوع شدت بیشتری ببخشد.

در موقعیت استرس زا و شرایطی که دلشوره کسی یا چیزی رو پیدا می کنین مراقب نوع کلماتی که به زبون میارید باشین.

باید از این جملات به مثل: هول و ترس دارم اتفاقی افتاده باشه و احساس بی تابی می کنم و … که دلشوره و نگرانی هاتون رو بیشتر میکنه دوری کنین.

جانشین کردن این جملات به جملاتی مثل هیچ اتفاقی پیش نیامده و … کمک زیادی به از بین بردن دلشوره شما می کنه.


نابود کردن دلشوره و اضطراب

۴.۴/۵

۱۴۷

منبع : yjc.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *