ژانویه 23, 2021

از بین بردن دانه های سیاه روی بینی | تغذیه سالم

نابود کردن دانه های مشکی روی بینی

دانه های سرسیاه یا کومدونای مشکی پوستی، به وجود اومده به وسیله رسوب زیادتر از اندازه چربی روی سطح پوست هستن. وقتی که سلولای مرده پوست و سبوم یا همون چربی دور و بر ریشه مو نزدیک به سطح پوست تجمع می کنن، دانه های سرسیاه تشکیل و کم کم بر اثر تماس با هوا سفت و خشن می شن.

جوش سر مشکی

شاید داشتن یه بینی چرب و پر از دانه های سر مشکی در نگاه اول واسه بیننده نشون دهنده این باشه که شما بهداشت فردی رو رعایت نکردین، اگه اصلا باور درستی نیس، چراکه چرب شدن بینی دلایل زیادی داره، از جمله اینکه آندروژنا یا هورمونای جنسی مردونه باعث می شن غدد چربی ساز رشد کرده و فعال شن و در نتیجه چربی بیشتری رو تولید می کنن و دیگه اینکه انتقال چربی سر به بینی از راه تماس با سر بعد به صورت؛ اما دلیل چربی بینی و به دنبال اون ایجاد جوشای سرسیاه هر چی باشه باید واسه اون به دنبال درمانی موثر بود؛ درمانی که هم بی ضرر و هم تاثیر خوبی داشته باشه.

ما تلاش کردیم اینجا نگاهی به این درمانا داشته باشیم؛ از درمانای خونگی گرفته تا دارویی.

دانه های سرسیاه چه هستن؟

دانه های سرسیاه یا کومدونای مشکی پوستی، به وجود اومده به وسیله رسوب زیادتر از اندازه چربی روی سطح پوست هستن. وقتی که سلولای مرده پوست و سبوم یا همون چربی دور و بر ریشه مو نزدیک به سطح پوست تجمع می کنن، دانه های سرسیاه تشکیل و کم کم بر اثر تماس با هوا سفت و خشن می شن.

تشکیل اونا به عوامل مختلفی بستگی داره، از جمله تولید چربی زیادتر از اندازه طبیعی در پوست، ترشح زیادتر از اندازه هورمونای مردونه (آندروژنا)، به کار گیری اجناس آرایشی متفاوت و ترکیب اونا با چربی پوست، رطوبت و آلاینده های زیست محیطی، استرس و آلرژی.

پوست رو بخور بدین

شما به یه کاسه آب، اجاق یا کتری، هوله و روغن پایه اسطوخودوس نیاز دارین. آب درون کاسه رو روی اجاق یا در کتری داغ کنین.

همونجوریکه آب در حال جوشیدنه، صورت خود رو با روشای همیشگی تمیز کنین. به محض اینکه آب جوش اومد، اونو از روی اجاق وردارین. کاسه آب داغ رو روی یه میز بذارین یا اگه آب رو درون کتری جوش آورده اید، اونو درون کاسه ای بریزین.

حالا چند قطره روغن اسطوخودوس به آب جوشیده اضافه کنین. البته می تونین از اسطوخودوس خشک شده هم استفاده کنین. اگه به رایحه نعناع یا رزماری هم علاقه دارین، می تونین چند قطره از این مواد رو به آب اضافه کنین. اجازه بدین آب کمی خنک شه.

روی کاسه آب خم شید. اگه بخار آب خیلی داغه، فاصله صورت خود رو با آب بیشتر کنین یا صبر کنین آب خنک تر شه؛ البته یادتون باشه که آب بازم باید بخار داشته باشه.

حالا هوله رو روی صورت خود بندازین، طوری که مثل چادری روی سر شما و بخار آب قرار گیرد. دست کم بین ۵ تا ۱۰ دقیقه صورت خود رو درمعرض بخار آب بذارین. بعضی وقتا صورت خود رو به چپ و راست حرکت بدین تا بخار به تموم پوست صورت تون برسه.

وقتی کارتون تموم شد، صورت خود رو اول با آب ولرم و بعد با آب سرد بشورید و اونو خشک کنین. این آبکشی پایانی باعث شسته شدن تموم آلودگیای موجود روی پوست شده و آبکشی با آب سرد هم باعث بسته شدن منافذ پوست می شه. حالا می تونین از کرم مرطوب کننده غیرچرب استفاده کنین.

هشت بار آب درمانی

واسه درمان حتما صورت خود رو دست کم ۵ و بیشترین حد هشت بار در روز با آب خالی و ولرم بشورید. از مواد تمیز کننده موثر واسه نابود کردن میکروبا در پوست استفاده کنین. عسل یه تمیز کننده طبیعی واسه پوسته.

اگه شما از مواد شیمیایی واسه درمان چربی پوست تون اسـتفاده می کنیـد، به شــما توصیـه می کنیـم از مرطوب کننده ها و از لوازم آرایشی کمتر استفاده کنین.

اگه خواهان به کار گیری مرطوب کننده ها هستین، از مرطوب کننده های بدون تونر استفاده کنین. آبلیمو دارای خواص اسیدیه و مانع اثرات سبوم یا چربی می شه. هم اینکه از آبلیمو واسه کنترل و حذف چربی زیاد روی بینی استفاده کنین.

جوشا رو خشک کنین

طبق مطالعاتی که در سال ۲۰۱۰ در مجله بین المللی زیبایی و پوست منتشر شد؛ ماست خواصی داره که مانع رشد باکتریای عامل جوش می شه. به خصوص اینکه ماست خنک می تونه التهابات، درد و خارشی رو که به دلیل آکنه ها به وجود اومده آروم کنه و شما می تونین هم به تنهایی ماست رو روی پوست بذارین و هم اونو با مواد طبیعی ضدآکنه دیگه مخلوط کنین و به صورت ماسک روی چهره بذارین.

آرد جو دو سر یکی از لایه بردارهای طبیعیه که مانع بسته شدن منافذ پوستی می شه و علاوه بر این می تونه جوشا رو هم خشک کنه. کافیه مقداری آرد جو دوسر رو با مقداری ماست مخلوط کنین و روی جوشا بذارین و اجازه بدین مخلوط حدود ۲۰ تا نیم ساعت بمونه تا خشک شه.

این روشای خونگی رو هم امتحان کنین

یه قاشق غذاخوری آبلیمو رو با یه قاشق غذاخوری پودر دارچین مخلوط کنین و روی مناطق دلخواه یعنی جاهایی که دانه های سرسیاه داره، بذارین. بعد از اینکه محلول روی صورت خشک شد با آب گرم اونو بشورید. اسیدیته موجود در آبلیمو می تونه کمک زیادی به درمان و بیرون کشیدن این دانه های سرسیاه کنه.

راه دیگه اینه که تو یه کاسه کوچیک اندازه مساوی از نمک، آبلیمو و عسل رو با هم مخلوط کنین و بعد این مخلوط رو خیلی ملایم با حرکات زمونه ای روی دانه های سرسیاه ماساژ داده و اجازه بدین ۱۰ دقیقه بمونه. در واقع با این روش شما یه اسکراب ستختین که می تونه کمک زیادی به پاک کردن دانه های سرسیاه کنه.

اما حواس تون باشه از این مخلوط تنها هفته ای یک تا دو بار استفاده کنین، چون ممکنه باعث التهاب پوستی شه.

.

منبع :