ژانویه 24, 2021

از بین بردن خلط گلو با ۷ راهکار خانگی | بیماری

: خلط ماده ای کلفت و چسبنده س که به وسیله غشای مخاطی واسه حفاظت و پشتیبانی از دستگاه تنفسی تولید می شو د. این غشا در بخشایی از بدن مثل دهن، بینی، گلو، سینوس و شش ها هست و در تموم ساعات شبونه روز خلط و مخاط تولید می کنه. اما معمولا افراد فقط وقتی تولید و ترشح خلط گلو رو در پشت گلوی خود احساس می کنن که مریض هستن.

چسبناکی مخاط کمک می کنه تا گردوغبار، مواد حساسیت زا و ویروسا در اون به دام بیفته. وقتی که سالم هستین، مخاط نازکه و کمتر وجود اون احساس می شه. اما وقتی که بیمارید یا درمعرض محیطی با ذرات آویزون زیاد قرار می گیرین، خلط واسه به دام انداختن مواد خارجی، کلفت تر می شه و بیشتر محسوسه.

دستگاه تنفسی در حالت عادی خلط تولید می کنه که ماده سالمیه. اما وقتی که واسه تون ناراحتی بوجود میاره، باید راهی پیدا کنین تا ترشح اون کمتر یا کلا حذف شه. در این مطلب روشی واسه درمان خلط گلو آورده شده. با ما همراه باشین.

۱. هوا رو مرطوب نگه دارین

رطوبت هوای دور و بر کمک می کنه تا مخاط تون نازک بمونه. شاید شنیده باشین که بخار، خلط و گرفتگی رو ازبین می بره. واسه این کار می تونین از دستگاه بخور استفاده کنین. می تونین تموم روز بخور رو روشن نگه دارین. فقط کافیه که هر روز آب درون دستگاه رو عوض کنین و طبق دستورالعمل کارخانه دستگاه بخور رو تمیز نگه دارین.

۲. رطوبت بدن تون رو حفظ کنین

نوشیدن مقدار زیاد مایعات، به خصوص مایعات گرم، کمک می کنه تا مخاط و خلط به جریان بیفته و گرفتگی کم شه. تلاش کنین که از شکلای جور واجور مایعات مخصوصا سوپ استفاده کنین. از مایعات مناسب دیگه میشه به چای بدون کافئین، آب میوه گرم و آب لیمو اشاره کرد.

۳. از موادی که واسه سلامت دستگاه تنفسی مناسب هستن استفاده کنین

تلاش کنین از غذاها و نوشیدنیایی استفاده کنین که در اونا لیمو، زنجبیل و سیر هست. تحقیقات نشون میده که این موادغذایی می تونن به درمان سرماخوردگی، سرفه و مخاط اضافی کمک کنن. شکلای جور واجور چاشنیای تند مانند فلفل قرمز که شامل کاپسیسین (capsaicin) است، می تونه به طور موقت سینوسا رو تمیز کنه و دلیل حرکت مخاط شه.

بعضی از تحقیقات نشون میده که به کار گیری یه سری غذاها و مکملا هم می تونه دلیل بهبود یا درمان بیماریای ویروسی تنفسی شه که بعضی از اونا در زیر آورده شده:

 • ریشه شیرین بیان؛
 • جنسینگ (از خونواده عَشَقه)؛
 • شکلای جور واجور توت؛
 • کاسنی؛
 • انار؛
 • و قرص روی (زینک).

هرچند واسه اطمینان به تحقیقات بیشتری نیازه، اما خیلی از مردم بدون هیچ مشکلی می تونن این مواد رو به رژیم غذایی خود اضافه کنن. درصورتی که از داروهای خاصی استفاده می کنین، بهتره واسه مصرف هرکدوم از موارد بالا با دکتر خود مشورت کنین (ممکنه بعضی از اونا واسه تون مشکلات جانبی دارا باشن).

۴. آب نمک غرغره کنین

غرغره کردن آب نمک گرم کمک می کنه تا خلطی که در پشت گلوی تون آویزانه تمیز شه. هم اینکه به کار گیری آب نمک، دلیل از بین رفتن میکروبا و آرامش گلودرد می شه.

یه فنجون آب رو با نصف قاشق چای خوری نمک مخلوط کنین. آب گرم به دلیل اینکه به سرعت نمک رو در خود حل می کنه، واسه این کار مناسب تره. از طرفی بهتره از آب فیلترشده یا جوشیده استفاده کنین، چون بدون کلره و گلوتون رو تحریک نمی کنه. کمی از ترکیب رو بخورین و بدون اینکه قورت ب۰دهید اجازه بدین تا فضای گلوی شما رو شست وشو دهد. بعد از چند ثانیه آب نمک رو بیرون بریزین. چند بار این کار رو انجام بدین.

۵. از روغن اکالیپتوس استفاده کنین

به کار گیری روغن اکالیپتوس واسه کاهش تولید خلط و پاک سازی قفسه سینه بسیار مناسبه و خیلی راحت با چند سرفه می تونین خلط رو از گلوتون خارج کنین. هم اینکه اکالیپتوس واسه برطرف کردن سرفه های ناخوشایند بسیار مناسبه. می تونین از اکالیپتوس در دستگاه های بخور استفاده کنین و بخار اونو تنفس کنین یا از کرمای شامل اکالیپتوس استفاده کنین.

قبل از به کار گیری روغن اکالیپتوس واسه کودکان با دکتر مشورت کنین.

۶. می تونین از درمانای دارویی استفاده کنین.

مثلا به کار گیری داروهای ضدگرفتگی (ضداحتقان) می تونه تولید مخاط رو کم کنه و اونو در بینی به جریان بندازین. در نتیجه ورم بینی تون کم میشه و راه های تنفسی شما باز می شه.

اجناس ضداحتقان به صورت قرص یا کپسول، شربت، پودر و هم اینکه اسپریای ضداحتقان واسه بینی در داروخانه ها هست.

هم اینکه واسه ازبین بردن خلط می تونین از کالاهایی مثل گایافنزین استفاده کنین تا مخاط نازک شه و در پشت گلو یا قفسه سینه باقی نمونه. این نوع از داروها به نام اکسپکتورانت (خلط آور) شناخته می شن و کمک می کنن تا با نازک و کم شدن مخاط بتونین اونو بیرون بندازین. این داروهای درمانی معمولا باید هر ۱۲ ساعت یه بار استفاده شن اما واسه استفاده حتما دستورالعمل کارخانه رو بخونین. هم اینکه انواعی از این دارو مخصوص کودکان ۴ سال به بالا هست.

پاک کننده های قفسه سینه مثل کِرمِ ویکسِ شامل اکالیپتوس می تونه سرفه رو راحت تر کنه و خیلی راحت مخاط رو نابود کنه. می تونین این پماد رو روی قفسه سینه و گردن خود بمالید و این کار رو سه بار در هفته انجام بدین. یادتون باشه که واسه کودکان از کِرِمای مخصوص کودک استفاده کنین.

۷. به کار گیری داروهای تجویزی

اگه شرایط یا عفونت خاصی دارین بهتره از نسخه دکتر واسه درمان ریشه ای مریضی خود استفاده کنین. درصورتی که شرایط ریه شما وخیمه، مثلا مبتلابه سیستیک فیبروزیس (cystic fibrosis) هستین، داروهای خاصی واسه نازک کردن مخاط هست.

به کار گیری دستگاه های مخصوص واسه تنفس سرم نمکی روش درمانی دیگه ایه که با افزایش اندازه نمک در راه تنفسی شما می تونه به درمان کمک کنه. این روش با اندازه قدرتای متفاوت هست و معمولا واسه افراد بالای ۶ سال استفاده می شه.

اما بهبودی با این روش درمانی موقته و احتمال ایجاد مشکلات جانبی مثل سرفه، گلودرد و سفتی قفسه سینه هست.

داروی پالموزیم یکی دیگه از داروهای نازک کننده مخاطه که واسه افراد مبتلابه سیستیک فیبروزیس استفاده می شه. این دارو هم ازجمله داروهای تنفسیه و واسه افراد بالای ۶ سال استفاده می شه.

ازدست دادن صدا یا جوش زدن از مشکلات جانبی به کار گیری این داروست و دیگر مشکلات اون عبارت ان از :

 • ناراحتی گلو؛
 • تب؛
 • سرگیجه؛
 • آبریزش بینی.

چه وقتی باید به دکتر مراجعه کنین

خلط گلو همیشه به صورت منظم و نازک تولید می شه و جای نگرانی نیس. ممکنه اول صبح خلط گلو رو احساس کنین چون تموم شب تولید، ذخیره و خشک شده. جریان خلط در بعدظهر بیشتر می شه. هم اینکه درصورت مریضی، داشتن حساسیت فصلی یا کمبود آب بدن، بیشتر وجود خلط رو احساس می کنین.

عوامل مختلفی می تونه دلیل تولید اندازه بیشتری از خلط گلو می شه که موارد زیر بخشی از اوناس:

 • برگشت اسید؛
 • حساسیت؛
 • آسم؛
 • سیستیک فایبروزیس که معمولا خیلی زود تشخیص داده می شه؛
 • برونشیت طولانی؛
 • و بقیه بیماریای تنفسی.

اگه خلط واسه ماه ها یا حتی مدتای طولانی تر هست یا تولید اندازه زیاد اون شما رو آزار میده یا وقتی که تولید اون با علائم زیر همراه باشه، حتما به دکتر مراجعه کنین:

 • سرفه های همراه با خون؛
 • درد در قفسه سینه؛
 • نفسای کوتاه؛
 • و خس خس سینه.

مقالات صوتی

مجموعه صوتی پرطرفدارترین مقالات با موضوع علائم، پیشگیری و درمان بیماریا

سلامتی ارزشمندترین دارایی انسانه


۱۴۰۰۰تومان


۷۰۰۰تومان

مشاهده محصول

.

منبع : chetor.com