نوامبر 24, 2020

از بین بردن حلقه های سیاه دور چشم | بیماری

درمان کبودی دور چشم

یکی از معضلات شایع در خیلی از افراد سیاهی دور چشم هستش که میشه اونو به  مشکلات خواب ، شکلای جور واجور آلرژی و حتی بیماریهای هورمونی نسبت داد ، در این حالت به دلیل کدر شدن دور چشم ، از زیبایی فرد کم میشه و جلوه بدی به صورت داده می شه ، البته این حالت می تونه به دنبال مشکلات زیادی باشه که می خوایم در این مقاله از سایت سلامت به اون بپردازیم و راه حلی واسه نابود کردن حلقه های مشکی دور چشم به شما ارائه بدیم. پس با ما همراه باشین تا از شر سیاهیای دورچشم رهایی یابید.

سیاهی دور چشم

نابود کردن حلقه های مشکی دور چشم

در کتب مربوط به زیبایی و پوست درباره این مشکل مطالب زیادی نوشته نشده ولی حلقه های مشکی دور چشم مشکل شایعیه و بیماران خیلی از این سیاهی دور چشم شاکی هستن. بررسیای انجام شده نشون داده که این حلقه ها بیشتر به دو دلیل تشکیل می شن: ضعف عمومی بدن و افزایش جریان خون وریدی چشم.

علل کلی حلقه های مشکی دور چشم

در کتب مربوط به زیبایی و پوست درباره این مشکل مطالب زیادی نوشته نشده ولی حلقه های مشکی دور چشم مشکل شایعیه و بیماران خیلی از این سیاهی دور چشم شاکی هستن. بررسیای انجام شده نشون داده که این حلقه ها بیشتر به دو دلیل تشکیل می شن: ضعف عمومی بدن و افزایش جریان خون وریدی چشم.

چه وقتی سیاهی دورچشم بیشتر می شه؟

به نقل از : خستگیای طولانی، بی خوابی های طولانی، خستگیای خود کره چشم، کسائی که به هر دلیلی از چشم خود زیاد کار میکشن، کم خونی که باعث ضعف عمومی می شه و همه اینا می تونن باعث سیاهی دور چشم شن. اینو هم به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین دیده شده که خانوما به خصوص دختران جوون در زمان عادت ماهیانه سیاهی دور چشمای شون شدید شدن می شه. کلا هر دلیلی که باعث ضعف بدن و تحلیل رفتن قوای جسمی و لاغر شدن شه به دلیل جذب چربیای کره چشم و ایجاد حالت فرورفته در چشم باعث مشکی شدن دور چشما می شه.

مشکل خاصی که معمولا شما ندارین

همونجوریکه گفته شد دلیل اصلی حلقه های مشکی دور چشم ضعف عمومی بدن و افزایش جریان خون وریدی در دور و بر چشمه . با این حال جدا از این دو مشکل خود پوست پلک هم ممکنه دچار مشکل شده باشه. پوست پلک از شکلای جور واجور پوستای خاصه مثل پوست لب، پوست کف دست و پا، پوست گوش و پوست کناره بینی. این شکلای جور واجور خاص ممکنه به دلیل شرایط و بیماریای خاص ای دچار تغییر حالت شن. اگه کسی بدون دچار شدن به ۲ علتی که صحبت شون شد دچار سیاهی در دور و بر چشم شه، می تونه گرفتار به مریضی پوستی خاصی باشه ولی به هرحال اینجور حالتی شایع نیس و دلیل اصلی اون همون ۲ موردیه که اشاره کردیم.

اشکال از بینی شماس

دلیل دوم این مشکل افزایش جریان خون وریدی کره چشمه. این اتفاق بیشتر در آدمایی اتفاق می افته که انسداد بینی دارن. چون جریان خون وریدی چشم نزدیک به جریان خون وریدی بینیه اگه کسی به سختی نفس بکشه و بینی گرفته باشه یا به هر علتی فرد نتونه راحت نفس بکشه این فشار زیادی که واسه وارد کردن هوا به بینی اعمال می شه باعث ایجاد فشار منفی داخل فضای بینی شده و باعث مکش و افزایش حجم جریان خون وریدی بینی می شه. در نتیجه جریان خون وریدی کره چشم و پلکای تحتانی بیشتر شده و این سیاهی دور چشم ایجاد می شه.

حلقه های مشکی دور چشم

آدمایی آلرژی و عفونت دارن

امروزه عقیده بر اینه، هر اتفاقی که در بینی اتفاق می افته در سینوس هم اتفاق میفته و برعکس چون مخاط این ۲ بخش یکیه به خاطر همین ما رینو سینوزیت(التهاب بینی و سینوس) داریم نه سینوزیت(التهاب سینوس) و رینیت(التهاب بینی) جدا از هم. دلایل ایجاد رینو سینوزیت بسیار متنوعه. هر دلیلی که بتونه مخاط بینی رو تحریک کنه، می تونه باعث ایجاد رینو سینوزیت شه که یکی از شایع ترین شکلای جور واجور اون رینو سینوزیت آلرژیکه. عوامل آلرژی زا(آلرژن) هم بسیار جور واجور هستن؛مثل گرده گلا و گیاهان، ذرات آلاینده هوا، سیگار، مو، یا پشم حیوانات و پر پرندگان.

 رینو سینوزیت عفونی

وقتی مردم درباره سینوزیت حرف میزنن منظور شون بیشتر سینوزیت عفونیه. رینو سینوزیتای عفونی شرایط خاص خود رو دارن. اگه زیاد باشن معمولا یک یا چند سینوس خاص گرفتار می شن. اگه این عفونت زیاد ایجاد انسداد کنه معمولا فقط تو یه سمت این حالت اتفاق میفته اما کلا عفونت زیاد باعث ایجاد حلقه های مشکی نمی شه. برخلاف نوع زیاد، شکلای جور واجور طولانی چون دراز مدت هستن در اونا احتمال انسداد بیشتر بوده و اینو هم به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین بیماریای طولانی معمولا باعث یه ضعف عمومی هم در بدن می شن.

انسداد یا التهاب

خیلی اوقات التهاب(چه عفونی و چه آلرژیک) در حدی نیس که باعث انسداد بینی و سینوس شه. در واقع باید گفت، هر دلیلی که باعث انسداد بینی شه جریان خون وریدی بینی و چشم رو زیاد می کنه نه فقط التهاب. از طرف دیگه عوامل دیگری هم باعث انسداد بینی می شن مثل پولیپا، یا تومورها. اینا هم فشار منفی ایجاد کرده و با افزایش جریان خون وریدی حلقه های مشکی دور چشم ایجاد  می کنن.

درمان

واسه درمان این مشکل باید دلیل اون برطرف شه. مثلا اگه کسی کم خونی داره باید اونو درمان کنه. در مورد خستگی هم اینجاش خیلی مهمه که این حالت به دلیل خستگی طولانی و دراز مدت ایجاد می شه. اگه کسی یه شب بی خوابی داشته باشه با یه استراحت مناسب مشکل به سرعت حل می شه ولی در کسائی که شیفتای شبونه زیاد، بی خوابی همیشگی، ساعات کار متفاوت و متغیر دارن با یکی، دو روز استراحت این مشکل برطرف نمی شه. این افراد باید الگوی زندگی(lifestyle) خود رو تغییر بدن. اگه هم کسی مشکل انسداد بینی داشته باشه باید اونو رفع کنه. اگه رینو سینوزیت آلرژیکه باید درمان مناسب و پیشگیری از اون انجام شه. اگه انسداد برطرف شه بعد از یه مدت سیاهی دور چشم هم برطرف می شه.

نابود کردن سیاهی دورچشم

کمپرس گرما،  سیاهی رو نابود می کنه

همونجوریکه در اول مطلب اشاره کردیم هر دلیلی که باعث افزایش  در جریان خون وریدی کره چشم شه عامل ایجاد حلقه های مشکی دور چشم هستش. در نتیجه میشه گفت هر دلیلی که بتونه به طور موضعی جریان خون کره چشم رو بهتر کنه، می تونه این حلقه های مشکی رو تا حدودی کم کنه.اصلی ترین عامل در این رابطه   کمپرس گرما در دور و بر چشم  یا چشما هستش که باعث بهتر شدن گردش خون چشم شده و شرایط رو کمی بهتر می کنه. با این کار سیاهی تا حدودی برطرف می شه  اما باید توجه داشت که  تا عامل اصلی برطرف نشه این مشکل حل نمی شه.

  مجله سیب سبز – آزیتا  اکبری: تموم مشکلات پوستی یه طرف، سیاهی دور چشم هم یه طرف. چشما همیشه اولین پل ارتباطیه و تیرگی و کبودی دور و بر اون می تونه اثرات منفی زیادی به همراه داشته باشه. تیرگیای دور چشم نه فقط چهره رو خسته و سن و سال رو بیشتر از چیزی که هست نشون میده که اعتماد به نفس شما رو هم به مرور کم و کمتر می کنه،  به خاطر همین خیلیا تلاش می کنن با راه های جور واجور خونگی و غیر خونگی روشنی رو به زیر چشمای شون بر گردونن.

اما تا حالا نسخه های طب سنتی رو امتحان کردین می دونین با کدوم روشای طبیعی اما تایید شده میشه این مشکل رو برطرف کرد؟ در این مطلب دکتر اکرم السادات اطیابی و دکتر لیلا شیربیگی متخصص طب سنتی درباره راهکارهای رفع تیرگی زیر چشم اطلاعاتی دراختیار شما قرار میدن.

 به چه دلیل زیر چشم مشکی می شه؟

تیرگی دور چشم یه مریضی خوش خیم و شایعه که دلیلای زیادی باعث به وجود اومدن این مشکل در چهره افراد می شه. عواملی مثل نازکی پوست، نبود چربی و وجود شبکه عروقی باعث می شه پلک نسبت به بقیه نقاط بدن کمی تیره تر باشه.

 

این پلکای حساس

 بعضی وقتا بعضی مریضیا باعث تغییراتی در پوست می شن که این تغییرات در پلک زودتر و روشن تر نمایان می شن. مثلا بعضی مریضیای پوستی باعث می شن پلکا نسبت به بقیه نقاط بدن زودتر دچار کم رنگی یا پررنگی شن. مریضیایی مثل درماتومیوزیت (التهاب بافت همبند، همراه تغییرات تخریبی در عضلات و پوسته) و آمیلوئیدوز (آمیلوئیدوز نام گروهی از مریضی هاست که با رسوب پروتئینای فیبریلی عجیب (آمیلوئید) در بافتا و اعضای سراسر بدن مشخص می شه)، باعث می شن دور و بر چشما دچار کبودی و تیرگی اونم به شکل حلقه مشکی و به رنگ بنفش شن. هم اینکه بعد از هپاتیت ویرال (هپاتیت B)، تیفوئید (حصبه) و آبله مرغان ممکنه   این آسیب یعنی تیرگی زیر چشم به طور شایع دیده شه.

این مطلب را هم بخوانید :  از بین بردن چربی های موضعی بدن با ۳ گام | چاقی

متهم ردیف اول!

با این حال براساس مقالات زیاد و تحقیقاتی که انجام شده ارث و ژنتیک از دلیلای شایع این مریضی حساب می شن. شاید خیلی از ادما از خود سوال کنن اگه مسئله ژنتیکیه پس به چه دلیل در کودکی خبری از این سیاهی نبوده؟!  اما جواب اینه؛ ممکنه در اول تولد و کودکی این تیرگی وجود نداشته باشه اما معمولا بعد از سن بلوغ، جوونی و میانسالی خود رو نشون میده. با این حال این مریضی در نژاد ما ایرونیا و مردمون منطقه خاورمیانه (از طرف دریای مدیترانه یا کشور لبنان تا کشورای پاکستان و هند) شایع‏تره.

سیاهی زیر چشم هم در زنان و هم در مردان دیده می شه، ولی به دلیل مسائل هورمونال در خانوما بیشتر بروز می‏کنه. البته غیر از عوامل ژنتیکی میشه به عوامل زمینه ای زیر هم اشاره کرد:

–  کم خونی

–   مریضیای تیروئیدی

–  بعضی مریضیای هورمونی

–   حساسیتای پوستی (اگزمای سرشتی یا اتوپی)

–  استرس

 – بعد از دچار شدن به بعضی عفونتای التهابی

–  رسوب ملانین در لایه درم

–  عادات غلط غذایی (مصرف همزمان بعضی مواد غذایی مانند ماست و ترشی، کله پاچه با حلیم، برنج و ترشی و…)

– ورم دور و بر چشم (بعد ازبین رفتن ورم و شل شدن)

– عروق وریدی برجسته در دور و بر چشم

– شل شدن پوست پلک

این عوامل باعث به وجود اومدن سیاهی در دور و بر چشم می شن. عواملی مثل خستگی، بی خوابی، قرار گرفتن در برابر آفتاب و تغییرات هورمونی ماهانه زنونه هم نقش زیادی در شدید شدن سیاهی دور چشم داره.

سن و کم خوابی رو دست کم نگیرید

افزایش سن هم دلیل دیگری واسه بروز تیرگی دور چشمه. در مرحله سالمندی تغییر رنگ در بیشتر نقاط پوست اتفاق می افته که میشه به تغییر رنگ پوست پلک و دور چشم اشاره کرد که بیشتر این تغییر رنگا دائمی می شن. استرس، کم خوابی و بی خوابی از دلایل شایع غیر ژنتیکی هستن. البته کمبود خواب و استرس تا حدودی با هم در رابطه هستن. در بیشتر بیماران، تیرگی از زیر چشم شروع و به پلک، پیشونی و دور و بر بینی و گونه ها گسترش پیدا می کنه و به دلیل ظاهر ناخوشایندی که بوجود میاره باعث می شه فرد مریض خسته، دپرس و سن بالا تر از سنش به نظر برسه، به خاطر همین درمان سیاهی زیر چشم اهمیت خاصی داره.

کبودی رو چیجوری درمان کنیم؟

تیرگی دورچشم به خصوص اگه از نوع آناتومیکی و ژنتیکی باشن، درمان خاصی ندارن. البته میشه تیرگیایی که به دلیل دچار شدن به مریضی ایجاد شدن رو با درمان مریضی برطرف کرد. فردی هم که دچار کم خوابی و استرسه اگه این دو مشکل رو حل کنه، کم کم مشکل تیرگی دور چشمش برطرف می شه. با این حال نسخه های طب مدرن و طب سنتی واسه درمان این مشکل رو بخونین.

 

کارشناسان طب مدرن چه پیشنهاد ای دارن

کرم درمانی:

در طب مدرن سیاهی دور چشم درمان قطعی و صد درصد نداره؛ اما به کار گیری کرمای ضدسیاهی دور چشم در بعضی افراد مشکل رو تا اندازه ای کم می کنه. این دسته از کرمای نامبرده تغییراتی رو در گردش خون عروق پوست پلک به وجود می یارن، به همین دلیل تا اندازه ای از تجمع خون وریدی در پلک جلوگیری می کنن و باعث کاهش سیاهی دور چشم می شن، ولی اونو ازبین نمی برن و به طور کامل درمان نمی کنن. هم اینکه کرمای مصرفی باید مورد تایید پزشکان طب عادی باشه و نباید از برنده های متفرقه که بدون اعتبار هستن، استفاده شن.

 

فوت وفنای جدید:

فوت وفنایی مثل بعضی از شکلای جور واجور لیزر و لایه بردارای شیمیایی ناچیز هم می تونه در کاهش سیاهی دور چشم موثر باشن؛ ولی اثر این فوت وفنا در افراد، متفاوت و غیرقابل پیش بینیه. هم اینکه موردتوافق همه کارشناسان نیس و میشه گفت این نوع درمان موقتیه.

کارشناسان طب سنتی چه میگن

مزاج تون رو بررسی کنین:

از دیدگاه طب سنتی بیشتر آدمایی که مزاج گرم یا خشک دارن، ممکنه دچار مشکل تیرگی پوست در دور و بر چشم شون باشن. این افراد معمولا کسائی هستن که در درون شون احساس گرما و گرمی می کنن، پوست شون خشکه، معمولا یبوست دارن و از نظر روحی و روانی پرخاشگرند و زود عصبانی می شن. خشکی مزاج که برتمام بدن غالب شه باعث چروکیدگی پوست و تیرگی دور چشم هم می شه که با اصلاح مزاج برطرف می شه.

 به این نکات دقت کنین

آدمایی که مزاج گرم و خشک دارن باید از خوردن غذاهایی که طبع گرم مانند فلفل، ادویه و غذاهای تند دارن، دوری کنن یا از شرایطی که در اونا ایجاد خشکی می کنه مانند بی خوابی، عصبانیتای تکراری و کارای پراسترس دوری کنن.

 از طرفی مصرف غذاهایی با طبع سرد و غذاها و میوه های ملین مانند کاهو، آلو، لبنیات و… در ازبین بردن این حالت و تیرگی دور چشم در این افراد موثر هستش. البته بعد از اصلاح مزاج، به کار گیری روغنای موضعی مانند روغن بنفشه، روغن کدو و روغن بادام شیرین هم می تونه در بهبود این حالت اثر داشته باشه. .

پاک کردن تیرگیای پوستی با این نکات!

انار؛  یه روز درمیون بخورین

واسه رفع این حالت یعنی افزایش سودا و رسوبش، بهترین روش اصلاح تغذیه س. با در نظر گرفتن فصل زمستون و زمان میوه انار، اولین پیشنهاد واسه بهتر شدن رنگ رخسار و رفع تیرگیای صورت به خصوص سیاهی زیر چشم و تولید خون صالح، پیشنهاد می شه روزانه میوه انار یا آب طبیعی اونو ( ۳ لیوان در هفته) بخورین یا بخورین. آب اناری که ترش و شیرین باشه، بهترین انتخابه و این میوه به  تقویت کبد آدم کمک می کنه.

 صبحونه مربای هویج بخورین

دومین پیشنهاد واسه بهتر شدن رنگ رخسار و نابود کردن این خلط سرد و خشک در بدن مصرف هویجه. میشه از هویج در صبحونه به شکل مربا و میان وعده به صورت آب هویج و در وعده های ناهار و شام به صورت هویج پلو با گوشت چرخ کرده و دارچین یا خورش هویج استفاده کرد. علاوه بر این هویج هم مقوی کبد و طحاله و به تقویت قوای جنسی افراد (به خصوص مربای هویج که با عسل پخته شده باشه) کمک می کنه.

 سبک زندگی تون رو عوض کنین

کلا افراد بالغ دست کم به ۶ ساعت خواب نیاز  دارن و بهترین زمان شروع خواب از ساعت ۱۰شبه. بوییدن سیب و خوردن فالوده ای از سیب رنده شده و کمی گلاب به همراه عسل در ساعت ۸شب می تونه با کمک تقویت قلب به ایجاد خواب عمیق در فرد کمک کنه. می تونین داخل بینی تون رو با روغن کدو از  عصر تا شب دست کم سه بار چرب کنین. این عمل باعث ایجاد خواب عمیق در افراد می شه.

 

به چشما نگاه کنین!

 دور چشم بسیار حساسه و بدون تجویز دکتر نمیشه از لایه بردارهای عمیق روی این نواحی خیلی راحت استفاده کرد. از دیدگاه طب سنتی ایرونی چشم آینه دِماغ (مغز) است و مشکلات عصبی، اضطراب، نگرانی، ترس و بی خوابی همه در ایجاد تیرگی و چروک دور چشم تاثیردارن.

دور این خوراکیا خط بکشین

مزاج افراد با در نظر گرفتن شرایطی که دارن، در سنین جور واجور، فصلای سال، اقلیما و… متغیره، به خاطر همین و دلایل دیگری مثل شرایط روحی و روانی، مسافرت به اقلیمای جور واجور و غذاهایی که فرد می خوره، ممکنه تیرگی دور چشم پررنگ یا کمرنگ شه. بعضی تیرگیای دور چشم، به وجود اومده به وسیله تجمع مواد زاید در بدن مانند خلط سرد و خشک در داخل بدن یا داخل دِماغه.

مهم ترین عواملی که باعث افزایش این خلط می شن عبارتند از: مصرف زیادتر از اندازه غذاهای آماده، فست فودها، سسا، گوشتای مونده، بادمجان، کلم، عدس و قهوه. با مصرف زیاد این مواد، سودا در خون زیاد شده و در جاهایی از بدن رسوب می کنه که یکی از اونا دور و بر چشمه که باعث تیرگی دور چشم یا لکه هایی در پوست می شه.